Ekogroszek czy pellet?

Ekogroszek czy pellet? 

Piec na ekogroszek czy pellet? To pytanie, które można znaleźć na wielu forach internetowych. Pellet to z pewnością opał wyższej jakości, z którego korzysta się wygodniej. Przeczytaj, dlaczego jest lepszy niż ekogroszek.

Pellet czy ekogroszek – Co lepsze?

Ekogroszek to drobna frakcja węgla z dodatkiem miału. Pellet natomiast zrobiony jest z mielonych i prasowanych trocin z naturalnego drewna. Sprzedawany jest w workach po około 10 kg pakowanych po 100 sztuk – bez problemu można jednak także znaleźć mniejsze opakowania. Ekogroszek natomiast zwykle kupuje się luzem.

Kaloryczność ekogroszku pozostawia wiele do życzenia. Opał często sprowadzany jest ze wschodu i składowany w nieodpowiednich warunkach, przez co traci na jakości. Pellet natomiast zwykle trafia do konsumenta wprost od producenta, dzięki czemu ma doskonałą jakość. Bardzo ważne, aby podczas przechowywania nie zamókł. Wilgotność pelletu to nie więcej niż 8% – w przypadku ekogroszku zawartość wody sięga nawet 20%.

Piec na ekogroszek czy pellet – Co się bardziej opłaca?

Zdaniem ekspertów koszty ogrzewania pelletem oraz ekogroszkiem są do siebie zbliżone. Użytkownicy kotłów na pellet powinni odpowiednio ustawić ich parametry, tak aby opał był podawany stosunkowo często i w małych porcjach. Nie bez znaczenia pozostaje także ilość popiołu, która powstaje podczas spalania opału. W przypadku ekogroszku, w zależności od jego jakości, będzie to od 4-15%, podczas gdy popiół ze spalania pelletu to około 1%.

Ekogroszek czy pellet? – czystość i ekologia

Ekogroszek jest bardzo brudzący. Miejsce, w którym będzie składowany, wymaga odpowiedniego przegotowania. Również palenie nim wiąże się z dużym ryzykiem ubrudzenia węglowym pyłem. Pellet natomiast jest czysty i wygodny w użyciu. Ilość trocin w worku opału nie powinna przekraczać 2%.

Pellet to również opał, który jest bardziej przyjazny środowisku niż ekogroszek. W czasie jego spalania wydzielanie jest stosunkowo niewiele CO2, a popiół można wykorzystać. Spalanie ekogroszku natomiast emituje do atmosfery popiół, siarkę oraz duże ilości CO2.

Infolinia:
41 243 58 88

PN.-CZW. 7.00-16.00
PT. 7.00-13.00