Pellet czy gaz?

Pellet czy gaz?

Gaz czy pellet? Każdy kto planuje zakup kotła, z pewnością zastanawia się, które paliwo będzie bardziej opłacalne?

Pellet czy gaz ziemny? – Ile to kosztuje?

Koszty ogrzewania pelletem są niższe niż gazem ziemnym. Średnio za 1 kWh trzeba zapłacić około 17 groszy. W przypadku gazu ziemnego koszt ten wzrasta do 23 groszy, a gazu LPG aż 40 groszy. Ile w ciągu roku trzeba zapłacić za ogrzanie dobrze izolowanego domu o powierzchni 150 m2? W przypadku wysokiej jakości pelletu będzie to około 3100 zł (średni koszt 3,6 t pelletu). Gaz ziemny natomiast będzie kosztował około 4200 zł (za 1650 m3 gazu), a LPG 7200 zł (za 2800 m3 gazu).

Gaz ziemny czy pellet? – Co jest wygodniejsze?

Nowoczesne kotły na gaz ziemny są bezpieczne i łatwe w obsłudze. System jest praktycznie bezobsługowy – jednym zadaniem użytkownika jest terminowe opłacanie rachunków. Można jednak instalować je jedynie w domach, które mają dostęp do sieci gazowniczej – dziś wiele osiedli nie ma do niej dostępu. Piece na gaz płyny wymagają natomiast zainstalowania w okolicach domu pojemnika, w którym będzie przechowywane paliwo. Zbiornik może być podziemny lub naziemny. W przypadku domów jednorodzinnych zwykle wystarczy taki o pojemności nie większej niż 2700 l.
Kotły na pellet wymagają nieco więcej obsługi. W urządzeniach z automatycznym podajnikiem opał musi być dosypywany raz na kilka dni. Warto przy tym zaznaczyć, że pellet pakowany jest w poręcznych workach. To paliwo, które w przeciwieństwie do węgla nie brudzi, a do tego przyjemnie pachnie.

Infolinia:
41 243 58 88

PN.-CZW. 7.00-16.00
PT. 7.00-13.00