Węgiel drzewny czy brykiet?

Węgiel drzewny czy brykiet?

Brykiet czy węgiel drzewny? Który opał nadaje się lepiej do palenia w kominku? Węgiel coraz częściej ustępuje miejsca brykietowi. Dlaczego? Kostki sprasowanej masy drzewnej są łatwiejsze w przechowywaniu i bardziej wydajne.

Węgiel drzewny czy brykiet? – postaw na jakość

Zakup węgla drzewnego obarczony jest pewnym ryzykiem. Kupujący nie ma pewności, jakiej jakości jest opał, czy nie zawilgotniał oraz ile popiołu powstanie w czasie jego spalania. W przypadku brykietu nie ma takich problemów. Trafia on do kupujących wprost od producenta, a proces jego wytwarzania jest starannie monitorowany. Dzięki temu ma odpowiednią wilgotność – nawet na poziomie 10%, gdy węgiel drzewny potrafi zawierać jej nawet pięciokrotnie więcej. Wszystko to sprawia, że brykiet jest bardziej wydajny.

Brykiet czy węgiel drzewny – czym łatwiej palić? Co wygodniej składować?


Węgiel drzewny to opał brudzący. Sprzedawany jest zwykle na tony, a kupujący sam musi znaleźć na niego miejsce w kotłowni. Podczas spalania z węgla wydziela się siarka, dwutlenek węgla oraz sadza, która brudzi kominek. Ponadto powstaje wiele popiołu. Pod tym względem brykiet jest łatwiejszy w obsłudze. Paliwo sprzedawane jest w workach, w  których znajdują się kostki o określonych wymiarach. Można je łatwo składować, a ich zapach jest przyjemny. W procesie spalania powstaje niewiele popiołu i wydziela się tylko dwutlenek węgla.

Infolinia:
41 243 58 88

PN.-CZW. 7.00-16.00
PT. 7.00-13.00