Wymiary kotłowni

Wymiary kotłowni

Czy przepisy regulują minimalne wymiary kotłowni? Tak. Mówią także o tym, gdzie powinna być usytuowana oraz gdzie powinien znajdować się skład paliwa.

Minimalne wymiary kotłowni

Wielkość kotłowni zależna jest od rozmiarów pieca. Przepisy regulują, jaki odstęp powinien zostać zachowany pomiędzy kotłem a ścianami. Są to:

  • Dla kotła o mocy 25 kW odległość z przodu to minimum 1 m, a od pozostałych ścian tyle, aby możliwa była swobodna obsługa wszystkich elementów pieca. Wysokość sufitu musi pozwalać na swobodne czyszczenie urządzenia.
  • Dla kotła o mocy pomiędzy 25 kW a 2000 kW trzeba zachować odstęp większy o 0,5 m od długości całego urządzenia. Ponadto z tyłu kotła powinno pozostać 0,7 m lub 0,5 m więcej niż długość urządzenia, jeśli piec czyszczony jest od tyłu. Miedzy bokami urządzenia a ścianą należy pozostawić 1 m. Odległość do sufitu dla kotła z zasypem z przodu i pionowymi kanałami konwekcyjnymi to minimum dwukrotna wysokość kotła (nie mniej niż 2,5 m). W przypadku urządzenia zasypywanego od góry sufit musi znaleźć się na wysokości o 2 m większej niż wysokość pieca. 

Czy jeszcze coś decyduje o rozmiarze kotłowni? Wymiary muszą uwzględniać też skład paliwa. W przypadku takiej kotłowni, wymiary pomieszczenia muszą pozwolić na składowanie opału na cały okres grzewczy.

Infolinia:
41 243 58 88

PN.-CZW. 7.00-16.00
PT. 7.00-13.00