Od października wyższe ceny węgla opałowego z Kompanii Węglowej

Od października wyższe ceny węgla opałowego z Kompanii Węglowej

Od października ceny węgla opałowego z Kompanii Węglowej powrócą do poziomu, który obowiązywał w tym samym czasie rok temu. Tym samym u progu sezonu grzewczego za popularne wśród indywidualnych odbiorców gatunki węgla trzeba będzie zapłacić 3-5 proc. więcej.

„W drugiej połowie lutego ubiegłego roku obniżyliśmy ceny węgla opałowego, starając się w ten sposób zachęcić naszych klientów do kupowania węgla w okresie wiosenno-letnim; rabat cenowy wynosił nawet 10 proc. Teraz, wraz ze wzrostem popytu na te sortymenty węgla, ceny wracają do poziomu gwarantującego zwrot kosztów produkcji” – wyjaśnił w piątek wiceprezes Kompanii Krzysztof Brejdak.

Od 1 października popularna „kostka” będzie droższa o 5 proc., a „orzech” i węgiel ekologiczny o 3 proc. Nie zmieni się natomiast cena „groszku”. Wszystkie te gatunki kupowane są najchętniej do ogrzewania domów.

Kompania Węglowa jest największym w Polsce producentem węgla kamiennego. W strukturze jej produkcji tego typu węgiel opałowy stanowi poniżej 10 proc. całości, osiąga on jednak znacznie wyższe ceny od węgla dostarczanego do elektrowni. W tej grupie klientów z reguły nie ma problemów ze zbytem, choć również w tym segmencie coraz większą konkurencję stanowi węgiel z importu.

Sprzedaż węgla do odbiorców indywidualnych poprawia wyniki kopalń, tym bardziej, że ceny węgla dostarczanego energetyce w ciągu ostatniego roku znacząco spadły.

Z danych resortu gospodarki wynika, że w całym górnictwie średnia cena sprzedaży węgla spadła w pierwszym półroczu o ponad 13 proc. Przychody ze sprzedaży węgla były mniejsze o ponad 9 proc. wobec tego samego okresu 2012. Na przykopalnianych zwałach w końcu czerwca leżało ponad 8,4 mln ton niesprzedanego węgla, głównie gorszych gatunków.

Infolinia:
41 243 58 88

PN.-CZW. 7.00-16.00
PT. 7.00-13.00