Brykiet czy węgiel?

Brykiet czy węgiel?

 

Węgiel czy brykiet – czym lepiej palić w kominku? Warto zastanowić nie tylko nad tym, które paliwo jest tańsze, ale także bardziej opłacalne w eksploatacji i składowaniu. Warto zwrócić również uwagę na to, jak opał wpływa na stan instalacji kominowej.

Brykiet czy węgiel? – plusy i minusy obu rozwiązań

Opał do ogrzewania domu musi być wydajny. Dobrze, jeśli przy tym jest stosunkowo tani.  Co wybrać – brykiet czy węgiel do pieca? Zdaniem specjalistów odpowiednio użytkowany brykiet oraz węgiel drzewny cechują się podobną wydajnością. Węgiel to opał, który w  czasie spalania emituje sadzę i pyły. Z tego powodu przewody kominowe wymagają regularnej konserwacji. Ponadto węgiel brudzi, przez co jego składowanie i użytkowanie sprawia wiele kłopotów. Osoba kupująca węgiel nie ma także nigdy pewności co do tego, jakiej jakości jest opał.

Brykiet drzewny to opał wygodny w  użytkowaniu. Zrobiony jest ze sprasowanych odpadów drzewnych, które cechują się wysoką wydajnością energetyczną. W procesie jego spalania nie dochodzi do wydzielania pyłu i sadzy. Brykiet jest także łatwy w przechowywaniu. Opał sprzedawany jest w praktycznych workach.

Brykiet czy węgiel drzewny – co lepsze?

Do palenia w kominku z pewnością lepiej sprawdzi się brykiet drzewny. Opał jest wygodny w  użytkowaniu i nie zapycha systemów kominowych. Odpowiedź na pytanie: „Brykiet czy węgiel do pieca?” jest nieco trudniejsza. Choć oba paliwa cechuje podobna wydajność, węgiel jest nieco tańszy, a brykiet bardziej funkcjonalny.

Infolinia:
41 243 58 88

PN.-CZW. 7.00-16.00
PT. 7.00-13.00