Czy biokominek daje ciepło?

Czy biokominek daje ciepło?

Każdy, kto rozważa zakup biokominka, z pewnością zastanawia się czy daje ciepło. Tak – biokominek grzeje, jednak ilości ciepła, które uwalnia, nie są zbyt wysokie. Wystarcza do ogrzania pomieszczenia, jednak nie pozwala na ogrzanie całego mieszkania.

Ile ciepła daje biokominek?

Każdy biokominek ma określoną moc grzewczą. Większość urządzeń dostępnych na rynku ma moc grzewczą około 2 kWh, to mniej więcej tyle, ile średniej mocy grzejnik pokojowy. Specjaliści przyjmują, że taka moc wystarcza do ogrzania pomieszczenia o powierzchni nie większej niż 30 m2. Czy biokominek daje dużo ciepła? Dla porównania ilość ciepła, którą daje klasyczny kominek to zazwyczaj od 11 do 18 kWh.

Od czego zależy, ile ciepła daje biokominek? Ważna jest nie tylko jego moc. Istotne są również wielkość biopojemnika oraz stopień otwarcia przesłony. Ponadto należy wziąć pod uwagę także kaloryczność biopaliwa. Jest ona dość wysoka i wynosi około 30 MJ/kg – to prawie dwa razy więcej niż w przypadku drewna. Niestety, przy tym biopaliwo jest dość drogie. Godzina korzystania z biokominka kosztuje minimum 5 zł.

Czy biokominek ogrzeje mieszkanie?

Biokominek to dobry sposób na chwilowe dogrzanie pokoju. Jego ciepło przyjemnie odpręża i pozwala się zrelaksować. Nie jest to jednak rozwiązanie, które pozwoli wyraźnie obniżyć rachunki za ogrzewanie. Biopaliwo kosztuje zbyt dużo przy stosunkowo niskiej wydajności biokominka. Warto przy tym zaznaczyć, że pomieszczenie, w którym użytkowany jest biokominek, powinno mieć dostęp do świeżego powietrza. W procesie spalania biopaliwa wykorzystywany jest tlen i powstaje dwutlenek węgla. Z tego powodu wnętrze powinno być wietrzone chociaż raz na godzinę. Może być to przeszkodą w ogrzewaniu mieszkania, szczególnie zimą, gdy na zewnątrz panuje niska temperatura.

Czy biokominek ogrzeje mieszkanie? Raczej nie. Jeśli myślisz o ogrzewaniu, zdecyduj się na klasyczny kominek opalany drewnem lub brykietem. Biokominek to doskonałe rozwiązanie dla osób szukających klimatycznej dekoracji, a ciepło, które wydziela, z pewnością sprawi przyjemność siedzącym przed nim domownikom.

Infolinia:
41 243 58 88

PN.-CZW. 7.00-16.00
PT. 7.00-13.00