Piec na pellet czy ekogroszek?

Piec na pellet czy ekogroszek?


Oba rozwiązania cieszą się dużą popularnością. Pellet i ekogroszek to jedne z najtańszych paliw, które są powszechnie wykorzystywane do ogrzewania budynków. Pellet, choć jest nieco droższy od ekogroszku, jest o wiele łatwiejszy w obsłudze. Nie brudzi i można go łatwo składować.

Pellet czy ekogroszek – co lepsze?

Ekogroszek dostępny w Polsce bardzo często sprowadzany jest ze Wschodu. Później bywa składowany w naszym kraju, przez co wilgotnieje i traci na jakości. Spalanie ekogroszku emituje do atmosfery dużo dwutlenku węgla oraz siarki. Co więcej, w procesie spalania wytwarza się dużo popiołu, który trzeba usuwać. Do tego dochodzi jeszcze problem ze składowaniem brudzącego opału.

Korzystanie z nowoczesnych pieców na pellet jest o wiele wygodniejsze. Opał dostarczany jest bezpośrednio od producenta w praktycznych workach – zwykle po 10 kg opału. Jego jakość jest wysoka, a paliwo jest suche i bardzo wydajne. W procesie spalania dochodzi jedynie do uwalniania do atmosfery dwutlenku węgla. Ponadto pozostaje po nim niewiele popiołu.

Piec na pellet czy ekogroszek – ile to kosztuje?

Ile będzie kosztowało ogrzanie 200m2 domu ekogroszkiem, a ile pelletem? W przypadku pierwszego paliwa za cały sezon grzewczy będzie trzeba zapłacić nie więcej niż 2700 zł (koszt wyprodukowania 1 kWh szacowany jest na 11 groszy). W przypadku pieca na pellet jest to nieco więcej. Za wytworzenie ciepła będzie trzeba zapłacić ponad 4100 zł (cena 1 kWh szacowana jest na 17 gr).

Infolinia:
41 243 58 88

PN.-CZW. 7.00-16.00
PT. 7.00-13.00