Barlinek ratuje sokoły wędrowne

Jednym z wielu programów proekologicznych prowadzonych przez Barlinek, jest współpraca ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. Barlinek współfinansuje program przywracania populacji nadrzewnej sokoła wędrownego. Dzięki podjętym działaniom, w ciągu ostatnich lat udało się przywrócić polskim lasom kilkaset tych zagrożonych wyginięciem ptaków. Tylko w samym 2020 roku Stowarzyszenie poddało procesowi reintrodukcji, a tym samym dało wolność 108 młodym sokołom wędrownym, pochodzącym z hodowli w Polsce, Czechach, Słowacji i Niemczech.

W tym roku przybyło sześć nowych stanowisk lęgowych sokoła wędrownego, w tym min. w Barlinku na terenie Puszczy Barlineckiej, a także w Żmigrodzie, Chojnie, Cybince, Torzymiu i Wałczu.

DLACZEGO SOKOŁY POTRZEBUJĄ  NASZEJ POMOCY?

Proces niemal całkowitego wyginięcia sokoła wędrownego w Polsce i całej Europie rozpoczął się w latach 60-tych. Przyczyną zniszczenia populacji były stosowane wówczas na szeroką skalę środki ochrony roślin, które odkładały się w organizmach ptaków. Toksyny zaburzały gospodarkę wapniową sokołów, osłabiając skorupki składanych jaj, co w konsekwencji powodowało ich zgniatanie przez samice podczas wysiadywania. W obliczu katastrofalnego spadku populacji, podjęto intensywne prace nad hodowlą sokoła wędrownego, a następnie metodami jego reintrodukcji.

O PROGRAMIE

Przywrócenie naturze tego zagrożonego wyginięciem gatunku ptaka drapieżnego odbywa się w ramach programu reintrodukcji, czyli odbudowy gatunku. Opiekunowie ptaków dbają, aby młode wychowywały się w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Następnym etapem jest zawieszenie specjalnych koszy z młodymi na drzewach w sercu Barlineckich Lasów. Ptaki przez kilkanaście dni siedzą w zamknięciu, po czym ich opiekunowie otwierają klatki. Młode sokoły początkowo niepewnie czują się na łonie przyrody – niektóre z nich siedzą w koszach jeszcze przez jakiś czas. Inne latają wokół miejscas, gdzie zostały wypuszczone, nie pozwalając sobie na dalsze wycieczki. Młode są dokarmiane  doglądane do momentu całkowitego usamodzielnienia, które zazwyczaj następuje po trzech tygodniach. Wszystkie ptaki poddaje się obrączkowaniu, w celu ich obserwacji w przyszłości.

Projekt jest realizowany we współpracy Barlinek S.A. z Nadleśnictwem Barlinek oraz Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”. Więcej informacji nt. sokołów – www.peregrinus.pl – Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”.

Powróć do:

Infolinia:
41 243 58 88

PN.-CZW. 7.00-16.00
PT. 7.00-13.00