Opiekujemy się dębem Bartkiem

Barlinek opiekuje się również słynnym Dębem Bartkiem, przeznaczając środki finansowe na realizację niezbędnych prac renowacyjnych, ratujących ten najsłynniejszy polski pomnik przyrody.

Legendarny dąb zwany „Bartkiem” rośnie w Zagnańsku w woj. świętokrzyskim. Jest najbardziej znanym drzewem w Polsce. Już w latach międzywojennych werdyktem specjalnego sądu konkursowego, został uznany za najokazalszy i najcenniejszy zabytek polskiej przyrody. Według legendy drzewo liczy sobie ponad 1200 wiosen, choć naukowcy najczęściej oceniają jego wiek na ok. 700 – 1000 lat. Mimo tak długiego życia i wielu doświadczeń, dąb wciąż przyrasta i wydaje owoce – co roku w jego przepastnych konarach pojawia się spora ilość żołędzi.

HISTORIA „BARTKA“

Drzewo osnute jest wieloma legendami. Jedna z nich głosi, że pod „Bartkiem” odpoczywał sam Bolesław Krzywousty. Według innej, Jan III Sobieski, wracając z wyprawy wiedeńskiej, schował do dziupli butelkę wina, szablę i rusznicę turecką.

W 1906 r. drzewo uległo uszkodzeniu na skutek pożaru stojących w pobliżu zabudowań. W latach 20. obumarłe fragmenty wnętrza drzewa zabezpieczono betonowymi plombami. W 1963 r. zaplombowano część murszejących pni i usunięto chore konary zagrażające turystom odwiedzającym „Bartka”.

W 1991 r. uderzenie pioruna naruszyło jeden z konarów i spowodowało zapalenie się części pnia. Mimo wielu dramatycznych zdarzeń, których „Bartek” był bohaterem, sędziwy dąb pozostaje nadal żywym i zadziwiającym świadectwem potęgi natury. Od 1952 r. drzewo jako pomnik przyrody znajduje się pod ścisłą ochroną prawną.

Takiej samej ochronie podlega również znajdująca się w pobliżu piękna aleja, ciągnąca przez 200 metrów i złożona z ok. 50 wspaniałych drzew: 100-200 letnich klonów, lip, jesionów, grochodrzewów i modrzewi.

Według oficjalnych danych „Bartek” ma następujące wymiary:

  • średnica na wysokości 130 cm (pierśnica drzewa) – 314 cm,
  • obwód pierśnicowy – 985 cm,
  • obwód przy powierzchni ziemi – 1340 cm,
  • wysokość – 30 m,
  • średnica korony – ok. 40 m,
  • miąższość – ponad 70 m3.

Król polskich drzew wymaga konserwacji, pielęgnacji i ogólnej opieki. Pomoc Barlinka pomaga zachować ten historyczny dąb dla następnych pokoleń.

Powróć do:

Infolinia:
41 243 58 88

PN.-CZW. 7.00-16.00
PT. 7.00-13.00