Pellet Barlinek - efektywny, ekologiczny pellet drzewny

Opiekujemy się dębem Bartkiem

Barlinek opiekuje się również słynnym Dębem Bartkiem, przeznaczając środki finansowe na realizację niezbędnych prac renowacyjnych, ratujących ten najsłynniejszy polski pomnik przyrody.

Legendarny dąb zwany „Bartkiem” rośnie w Zagnańsku w woj. świętokrzyskim. Jest najbardziej znanym drzewem w Polsce. Już w latach międzywojennych werdyktem specjalnego sądu konkursowego, został uznany za najokazalszy i najcenniejszy zabytek polskiej przyrody. Według legendy drzewo liczy sobie ponad 1200 wiosen, choć naukowcy najczęściej oceniają jego wiek na ok. 700 – 1000 lat. Mimo tak długiego życia i wielu doświadczeń, dąb wciąż przyrasta i wydaje owoce – co roku w jego przepastnych konarach pojawia się spora ilość żołędzi.

HISTORIA „BARTKA“

Drzewo osnute jest wieloma legendami. Jedna z nich głosi, że pod „Bartkiem” odpoczywał sam Bolesław Krzywousty. Według innej, Jan III Sobieski, wracając z wyprawy wiedeńskiej, schował do dziupli butelkę wina, szablę i rusznicę turecką.

W 1906 r. drzewo uległo uszkodzeniu na skutek pożaru stojących w pobliżu zabudowań. W latach 20. obumarłe fragmenty wnętrza drzewa zabezpieczono betonowymi plombami. W 1963 r. zaplombowano część murszejących pni i usunięto chore konary zagrażające turystom odwiedzającym „Bartka”.

W 1991 r. uderzenie pioruna naruszyło jeden z konarów i spowodowało zapalenie się części pnia. Mimo wielu dramatycznych zdarzeń, których „Bartek” był bohaterem, sędziwy dąb pozostaje nadal żywym i zadziwiającym świadectwem potęgi natury. Od 1952 r. drzewo jako pomnik przyrody znajduje się pod ścisłą ochroną prawną.

Takiej samej ochronie podlega również znajdująca się w pobliżu piękna aleja, ciągnąca przez 200 metrów i złożona z ok. 50 wspaniałych drzew: 100-200 letnich klonów, lip, jesionów, grochodrzewów i modrzewi.

Według oficjalnych danych „Bartek” ma następujące wymiary:

  • średnica na wysokości 130 cm (pierśnica drzewa) – 314 cm,
  • obwód pierśnicowy – 985 cm,
  • obwód przy powierzchni ziemi – 1340 cm,
  • wysokość – 30 m,
  • średnica korony – ok. 40 m,
  • miąższość – ponad 70 m3.

Król polskich drzew wymaga konserwacji, pielęgnacji i ogólnej opieki. Pomoc Barlinka pomaga zachować ten historyczny dąb dla następnych pokoleń.

Powróć do:

Infolinia:
41 243 58 88

PN.-CZW. 7.00-16.00
PT. 7.00-13.00